Scroll Top

Uputstvo za papirne tapete

Posebna napomena korisnicima: Ovo uputstvo je pretežno informativnog karaktera. Ukoliko nikada niste samostalno lepili papirnu tapetu, preporuka je da to ne činite sami, već da angažujete lokalnog majstora. Preporučujemo da papirnu tapetu lepe minimalno dve osobe.

Potreban alat i materijal za lepljenje papirne tapete:

  • lepak za papirne tapete
  • četka i valjak za nanošenje lepka
  • valjak za ravnanje tapeta i špakla
  • posuda za merenje i posuda za pripremu lepka
  • metar
  • lenjir
  • olovka
  • libela, visak ili laser
  • skalpel
  • mekana krpa ili sunđer

Možete koristiti i Vašu fotografiju za štampu tapete.

NAPOMENA: Pošto se tapete posmatraju sa relativno male udaljenosti, a radi se o velikim fotografijama (po nekoliko metara u dužini i visini), fotografija za štampu tapeta mora biti kvalitetna i u visokoj rezoluciji. Besplatne fotografije “skinute” sa interneta, “viber”, “instagram”, “facebook” i sl. fotografije nisu upotrebljive za štampu tapeta. Kvalitetna fotografija za štampu tapete, najčešće je veličine preko 10MB.
Fotografija za štampu tapete mora da zadovoljava neke osnovne kriterijume:

  • Format: jpg, tiff ili pdf.
  • Kolorni profil: cmyk ili rgb.
  • Rezolucija: 100ppi (ukoliko je fotografija u razmeri R 1:1)
  • Rezolucija: 150ppi ili 300ppi (ukoliko je fotografija u manjoj razmeri)

Možete nam na mejl: info@mojzid.com poslati Vašu fotografiju i obavezno tačne dimenzije zida (dužina*visina u cm). Kada pregledamo fotografiju obavestićemo Vas da li je moguće koristiti za štampu tapete.

KORAK 1: Pripremite zidove za postavljanje papirne tapete

Izravnajte sve neravnine i popunite rupe i pukotine adekvatnom glet masom. Sa zidova uklonite stare tapete, blago ošmirglajte uljanu boju, otprašite i/ili operite površinu molerskim sapunom. Mesta na kojima se pojavila buđ premažite fungicidom. Neravne i površine sa teksturom se ne preporučuju, kao ni sveže okrečeni zidovi – morate da sačekate da se boja na zidovima potpuno osuši. Po potrebi nanesite prajmer na podlogu.

KORAK 2: Raspakujte papirnu tapetu i proverite dimenzije

Ukoliko se papirna tapeta sastoji iz više delova, poređajte ih na pod po brojevima i proverite da li se grafika nastavlja savršeno. Tom prilikom potrebno je da svaki naredni panel postavite do prethodnog gledajući s leva na desno.

Ukoliko je papirna tapeta štampana iz više delova, paneli mogu ili ne moraju da imaju preklope. Preklopi se koriste kako bi se grafika lakše uklopila i izbeglo da se paneli na sastavima odlepe. Preklop je između 1 i 2 cm.

Kompletna papirna tapeta se uvek štampa veća, za 5-10cm sa svake strane, u odnosu na dimenziju zida.

KORAK 3: Priprema lepka

Lepak je potrebno pripremiti kako je preporučeno u uputstvu proizvođača na ambalaži lepka.

KORAK 4: Lepljenje papirne tapete na zid

Ukoliko ivice zida nisu vertikalne i međusobno pod pravim uglom, koristeći visak, libelu ili laser, možete da izvučete vertikalnu liniju kao pravac postavljanja prvog panela. Veoma je bitno da prvi panel bude postavljena vertikalno i pod pravim uglom, jer svi sledeći paneli slede početni.

Ukoliko paneli nemaju preklope i tada se svaki panel postavlja tako da prelazi 2 – 3mm preko prethodnog panela (mokar papir se širi, pa se preporučuje ovaj preklop od 2-3mm, jer će se tokom sušenja papir skupiti).

Ukoliko paneli imaju preklope, to znači da je prilikom završetka lepljenja prvog panela, drugi panel potrebno postaviti 1-2 cm preko prvog kako bi grafika bila kompletna.

Prilikom nanošenja lepka na tapete, potrebno je osigurati dovoljno radnog prostora na stolu ili podu.

Četkom ili valjkom premažite poleđinu panela lepkom i pustite da odstoji maksimum 3 minuta, a zatim ga bez savijanja zalepite na zid, prateći pri tome linije vodilje. Nakon toga, treba preći valjkom preko papirne tapete kako bi se svaki deo zalepio na zid. Pomerajte valjak u smeru odozgo prema dole i iznutra ka ivicama. Ovim ćete ukloniti vazdušne mehuriće.

Ako je panel loše postavljen, odmah ga pažljivo odlepite i ponovo postavite.

Lepak sa papirne tapete odmah uklonite mekanom, malo navlaženom krpom, bez trljanja ili sunđerom.

Sušenje treba da bude postupno. Ukoliko dođe do naglog sušenja to može da dovede do odvajanja ivica ili pucanja papira. Stoga držite prozore zatvorenim i izbegavajte postavljanje na promaji.

Oštrim skalpelom i pomoću lenjira odstraniti eventualni višak papirne tapete.

KORAK 5: Održavanje i uklanjanje papirnih tapeta

Papirne tapete možete brisati samo mekanom, suvom krpom, bez trljanja. Skidanje papirnih tapeta vrši se mokrim postupkom – vlaženjem tapeta mlakom sapunicom a zatim odlepljivanjem od vrha prema dole.